Makat çatlağı (anal füssür) tedavisinde botox

Kronik anal fissürlerdeki (KAF) temel sorun kas spazmı (İAS kas basıncı-iç sfinkter kası yani anal kan basıncında yükselme) dir. Tedavinin esasını yüksek basıncın normale çekilmesi oluşturur. Uygun olan yöntemin bu amaçla kararlaştırılması gerekir ki bu yöntemler kas spazmını azaltan Botox injeksiyon veya ameliyatla aşırı kasılan fibrotik kasın (İAS’nin- iç sfinkter kasının) kısmen kesilerek aşırı kasılmanın giderilmesi (sfinkterotomi) ya da gliseril trinitrat (GTN) gibi kremlerdir. Tedavi rehberleri yani çağdaş guideline’lar cerrahi uygulanmasından önce sırayla önce GTN, sonra Botox tedavilerinin uygulanması yönündedir.

Kronik anal fissürde artmış anal kanal basıncını (spazmını) azaltmak aşırı kasılan kasa (yani İAS’ye) Botox injekte etmedeki amaçtır. Kozmetolojide kırışıklıkların giderilmesi ve kırışıklık yaratan kasların gevşetilmesi amacıyla kullanılır. Botox bilindiği üzere anal fissür tedavisinde de fazla kasılan bir kasın gevşetilmesi hedeflenir yani hedeflenen mekanizma aynıdır.

30-100 IU dozlarda kullanılmıştır ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Bizim ekibimize ait yayınlarda da uygulamadan sonra %80’in üzerinde bir iyileşme oranı yakalanabilineceği saptanmıştır. Bu uygulama ile ameliyata gerek kalmayabilir ve KAF tedavisinde denenmesi önerilen etkili yöntemlerden biridir.

Dikkat edilmesi gereken bazı kritik ve kısıtlı noktalar vardır… Çatlak bir deri kıvrımının içine yuvalanmışsa (skin tag varsa) etkisinin azaldığı öne sürülmüştür (ki benim deneyimim de bu yöndedir), buzluktan çıkınca hızla kullanılması gerekir, SGK ödemez ve deneyimli bir uzman tarafından doğru uygulanması gerekir.

Tabi ki bunların ustaca uygulanması gerekir. Uygun diet önerileri vermek ve hastaların sıcak banyolarla desteklenmesi tedavi sürecinde başarıyı arttırmak için gereklidir. Doğru tedavi ve tanı için tüm bu özellikler çerçevesinde özel ihtisas sahibi sağlık personeline, özel alet ve teknolojiye, bütünsel olarak odaklanmış bir yapılanmaya gereksinim vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>