Fissür ameliyatları ve en son konseptler

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (5)

Kronik çatlaklarda anal fissür / makat çatlağı özellikle GTN krem uygulaması ve botox uygulamasının olduğu vakalarda, ameliyat ile tedavi edilmelidir.

Kronik anal fissür kas spazmındaki temel sorundur. Aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncı azaltmak kan basıncını arttırmanın en etkili ve en direkt yöntemi (İAS kas basıncı- Anal kan basıncı artar) dir. Bizim sistemimizde bu girişim lokal anestezi, sedasyone (yani sakinleştirmr) + (sfinkterotomi) ile yapılmaktadır. (genel anesetezi ya da belden uyuşturma yapmayız.). Bizim sistemimizde bu girişim ayaktan yapılır ve hastanede kalınmaz, yarı açık yöntem kullanırız. (Literatürde de bu yaklaşımlar desteklenmektedir.)Basınç ayarlı uygulamayı bizim ekibimiz geliştirmiştir ve cerrahi literatüre bir katkı sağlamıştır.

Handikapları nelerdir… Nadir de olsa kanama ve abseleşme / fistül gibi komplikasyonlar gelişebilir. Kesilen kasın geri dönüşü yoktur ve sonradan uyaramayız. Ameliyat sonrası gaz- gaita konrolünde (tutmakta) sorun yaşanması ve ideal basınç gözetilmeden yapıldığında yani göz kararı ile yapıldığında başarısızlık ile sonuçlanabilmesi en önemlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>