Anal fissür (makatta çatlak) ameliyatı

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (3)

Makat çatlağı/anal fissür ameliyat tedavisi özellikle Botox ve GTN krem uygulamasının başarısız olduğu kronik çatlaklarda tercih edilmelidir.

Kronik anal fissürlerde kas spazmı temel sorundur. (kan basıncı, yani anal kanal basıncı artar). Bu basıncı azaltmanın en direkt ve etkili yöntemi aşırı kasılan kasın bir kısmını keserek artmış basıncı azaltmaktır.

Belden uyuşturma ya da genel anesteziyi biz sistemimizde kullanmayız. Lokal anestezi+sakinleştirme (yani sedasyo) yöntemi ile bu girişimi (yani lateral internal sfinkterotomi) yaparız. Yarı-açık yöntem kullanılırız ve (hasta hastanede yatmaz), ayaktan literatürün de bu yaklaşımları desteklediği gibi yaparız. En önemlisi de sfinkterotomi (cerrahi tedavi) bizim ekibimizin sunduğu bir katkıyla, basınç ayarlı uygulanır. Teorik olarak ameliyat sonrası gaz kaçırma gibi komplikasyonlar bu şekilde yapıldığında engellenmiş olur.

Handikapları ve kısıtlamaları nelerdir …. Komplikasyonlar nadiren de olsa kanama, fistül/abseleşme gibi gelişebilir. Kesilen kasın geri dönüşü yoktur ve daha sonra onaramayız. Ameliyat sonrasında en önemlisi de gaita-gaz kontrolünde/tutmakta sorun yaşanabilir ve basınç gözetilmeden göz kararı/ideal yapıldığında başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>