Anal fissür (makat çatlağı) hastalarına kolonoskopi gerekli mi?

makat-catlagi-anal-fissur-tedavisi-ameliyati-ankara (2)

Hemoroid veya fissür (çatlak) zannedilerek altta yatan daha ciddi bir barsak hastalığının (örneğin ülseratif kolitin ya da bir barsak kanserinin) atlanması tüm anal hastalıklarda en ciddi tanı hatası, olacaktır. Gözle gördüğümüz sadece aysbergin suyun üstünde görünen küçük bir kısım bazen olabilir.

Hastayı muayene ederken dahi çok nazik ve dikkatli olmamız gerekir; unutulmamalıdır ki bu bölge çok ağrılı ve hassastır anal fissür (çatlak) hastalarında. Hastanın özellikle çok ağrı duyacağı rijid rektoskopi gibi bir işleme yeltenirseniz hastanın bir daha da asla tedaviye yanaşmamasına ve çok ağrı çekmesine sebep olursunuz.

Anal fissür tedavi edildikten sonra gerekliyse kolonoskopik (endoskopik) incelemelerin yapılması bu nedenle anal fissür hastalarında daha doğru olur. Ancak, hastanın daha derin bir uyutmayla ve perianal lokal anestetik yapılarak incelenmesi kabul edilebilir ve gerekli durumlarda tedavi öncesi altta yatacak bir hastalık açısından ciddi şüphelerin ortadan kaldırılması sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>